Saprātīga politika un transporta biļešu cenas Rīgā.


Visi  uz latviešu vēlētāju cerīgie Saeimas politiskie grupējumi ir ļoti sašutuši, pārmet ideju par divu veidu sabiedriskā transporta biļešu cenām Rīgā. Jā, mums, ārpus Rīgas dzīvojošiem, tas nav patīkams lēmums. Tātad, visi tie, kas ir pret Rīgas Domes valdošās koalīcijas  topošo transporta biļešu cenu lēmumu, teorētiski ir mūsu. Ne Rīgā dzīvojošo labdari.
 Patiess pārsteigums par to, ka jenoti, nodevīgie un citi pēkšņi iedomājušies par lumpeņiem, pingvīniem  (kā jau nu kurā brīdī mūs, šos, viņuprāt zemcilvēkus, grib nosaukt). Ja paskatās tā nopietnāk, tad ne jenoti, ne nodevīgie, ne reformnespējīgie par mums nedomā un nav to domājuši darīt.
  Situācija ir vienkārša. Savulaik sastrādājuši Rīgā daudz mēslu- superdārgi  naudas tērēšanas veidi (celtniecības ieceres galvenokārt), iedzīvotāju  interešu neievērošana, un tagad no varas Rīgā pabīdīti nost, nosauktie jenoti, nodevīgie, reformnespējīgie dara visu, lai Rīgā pilsētas budžetu apgrūtinātu pēc iespējas vairāk. Visvieglāk to ir izdarīt, atņemot Rīgas budžetam iespēju valsts dotācijai pilsētas transportam, ES līdzfinansējuma iespējas lieliem rekonstrukciju un attīstības projektiem. Sak, lai jau tas ausainis mēģina izķepuroties ar pliku pilsētas budžetu bez naudas no malas.
  Nenoliedzami, ES naudas atbalstīto projektu skaitā Latvijā daudz ir tādu, kuru lietderību no valsts un iedzīvotāju interešu viedokļa viegli apšaubīt.  Tomēr ,liedzot Ziemeļblāzmas jeb pirmās atmodas laika mecenāta Dombrovska lolojuma atjaunošanai naudu, gan jenoti, gan nodevīgie, gan reformnespējīgie  (pag, liekas tādu toreiz vēl nebija jeb bija, bet sadalīti citās partijas, jo reformnespējīgie tāds politisko putu jeb netīrumu kokteilis vien ir, kas sasmalstīts no citiem politiskajiem bariem aizbēgušos savācot vienkopus) parādīja  attieksmi pret latviešu tautas garīgo mantojumu .Ziemeļblāzma nav tikai būves- tā ir tautas gara atmiņa, simbols. Jā, tieši tam uzspļāva Saeimas valdošie, liedzot ES līdzfinansējumu. Uzspļāva arī Rīgas iedzīvotājiem, kuri par pilsētas  iekasēto nodokļu naudu  atjaunoja Ziemeļblāzmu. Jā iedzīvotāji, bet ne Rīgas valdošie, kas tikai rīkojās ar iedzīvotāju naudu.
  Protams, šādi Saeimas valdošo sprunguļi Rīgas valdošo riteņos pirmajiem ir patīkami, bet otrajiem ne. Cieš šo sprunguļu dēļ Rīgas iedzīvotāji, no kuriem puse ir latvieši. Ieskaitot nedeklarētos- vairāk.
  Labi apzinoties, ka Rīgas valdošie uz līdzīgiem panākumiem valsts mērogā nevar pagaidām cerēt, viņi koncentrējas uz galvaspilsētu. Saviem iedzīvotājiem. Ekonomēt var nedeklarētajiem iedzīvotājiem un pilsētas viesiem liekot maksāt pilnu jeb  nesubsidētu pakalpojumu cenu, bet deklarētajiem- mazāku jeb subsidētu.
  Rīgas valdošie nav pirmie , nav pēdējie, kas kaut ko tādu ievieš savā pilsētā. Noskatījuši pasaulē.
  Tie, kas saka, ka nedeklarētie atstāj savu naudu nodokļu veidā Rīgas veikalos, pakalpojumos, izklaides vietās , ir taisnība un reizē nav.
 No veikaliem pilsētai ir zemes nodoklis, strādājošo iedzīvotāju ienākuma nodoklis (bet ļoti daudzi lielveikalos strādājošie deklarēti ārpus Rīgas, dzīvo Rīgā darbavietas kopmītnēs- no viņiem ienākumu nav). No Rīgā esošajiem uzņēmumiem bez zemes nodokļa pašvaldībai tiek kaut kas , ja uzņēmums reģistrēts Rīgā. Tikai tad. Liela kņada Rīgā un rosība ne vienmēr nozīmē lielus ienākumus pilsētai.
 Būtībā Rīgas valdošie  ar transporta biļešu cenu projektu  aiztaisa mutes jenotu tapām un puļķiem, nodevīgajiem, reformnespējīgajiem. Sak, gribat, lai strādājam ekonomiski. Tad nu sāksim. Sāk ar nepopulāru lēmumu, kas nav īsti no nepopulārajiem Rīgas iedzīvotājiem. Visi iecerētā divu cenu projekta pretinieki reāli ir Rīgā oficiāli dzīvojošo pretinieki.
  Pēdējās dienās Rīgas valdošie vēl smukāk izdarījās- aicināja noteikt galvaspilsētas statusu ar tam līdzi nākošajiem pienākumiem un finansējumu funkcijām. Sak, gribiet, lai Rīgā visi brauc ar subsidētām biļetēm, pasakiet (dodiet) finansējuma avotus šiem papildus tēriņiem. Netiešs aicinājums atjaunot valsts transporta subsīdijas Rīgas satiksmei. No Saeimas valdošajiem pagaidām atbildes vietā- klusums. Kad vajadzēja bļaut par to, kāpēc mums , nerīdziniekiem, dārgākas biļetes- pilnas plaušas gaisa bļaušanai. Kad vajag un var rast risinājumu vienādām biļetēm- klusums, gaiss no plaušām izlaists, ēlertes, puļķi un tapas knapi elpo. Lai viņus nepamanītu. Tādi mums ir tie aizstāvji jenoti, nodevīgie, reformnespējīgie.  
 Redzam, ka nav daudz gudru ļaužu politikā, bet pat ne īpaši gudrajiem Rīgas valdošajiem opozīcijā ir galīgi nesaprātīgi ļauži. To arī paši pierāda. Būsim redzīgi, vērojot notiekošo. Mums labvēlīgus politiķus ne vienā , ne otrā pusē neredzu. Diemžēl.
 Šobrīd valdošā koalīcija sasparojusies nepieļaut pakalpojumu cenu dažādus tarifus atkarībā no iedzīvotāju deklarēšanās vietas. Atcerēsimies, ka valstij nosakot pašvaldībai pienākumus, jānosaka finansēšanas avoti (jādod nauda valdības noteikto pienākumu apmaksai-jāpieškir valsts dotācija).
 Nākotnē iespējami vairāki transporta tarifu varianti. Visiem- pazeminātais, bet tad valstij jāapmaksā starpība reālajai pakalpojumu cenai un braucēju maksātajai. Ja valdība subsidē tikai ārpus Rīgas dzīvojošos, protestēt var Rīgas iedzīvotāji un pašvaldība- reāla vienas apdzīvotas vietas cilvēku diskriminācija). Jāmaksā starpība visiem- nauda ieplūst no valsts budžeta Rīgas budžetā dotāciju veidā.
 Otrs variants- aizliedz atlaides visiem un visi brauc pilnu maksu maksājot. Arī Siguldā siguldieši, varbūt citur arī. Ļaudis mierā ar to nebūs, vainos "veiksmīgos'lēmējus jenotus, reformnespējīgos un nodevīgos. Valdošajai koalīcijai galīgi neizdevīgs lēmums,ja tuvākajās vēlēšanās kaut ko grib sasniegt.
Kā redzam, Rīgas ausainis ir uzlicis lamatas, kas  vienīgā valdošajai melotības koalīcijai pieņemamajā variantā papildina Rīgas budžetu ar valsts dotāciju naudu.
Ja kāds saka, ka valsts jau maksā Rīgai 3 miljonus(aomēram) transporta dotācijās, tad atcerēsimies, ka transportu jau izmanto ļoti daudzi 'braukšanas atlaižu saņēmēji -ārRīgas iedzīvotāji- invalīdi u.c.  Esmu pavērojis- šo bezmaksas braucēju ir diezgan daudz. Viņi ar e-talonu skeneriem tiek uzskaitīti. Iespējams, ka ausainim ir dati, kas liecina- esošā valsts dotācija aiziet šo bezmaksas braucēju apkalpošanai, no kuras pašvaldība , saņemot tos 3 miljonus, izvairīties nevar, bet var likt pārējiem ārpus Ŗīgas dzīvojošiem maksāt pilnu maksu. Ja valdošie varētu un spētu atrast nelikumības Rīgas Satiksmes ciparos, tās atrastu, vainīgajiem uzrīdītu KNABu. Tomēr Airbaltic,vilcienu iepirkums, Liepājas Metalurgs un cits liecina , ka kāmis ar kompāniju skaitīt prot, bet ne prognozēt, analizēt u.t.t. To izmanto tikai par santīmu prātīgākā Rīgas ausainā kompānija.
Skumji, protams, ka valsts vadībā alkatīgi un finansiāli nespējīgi nejēgas, ko arī redzam. 
Cilvēkiem, kas tuvāk -darbībā un lemšanā redzējuši pie varas tikušos, sen radusies pārliecība, ka tur cilvēku atlase notiek pēc "lielākā kretīna" principa, ko paši valdoši savulaik pateikuši. Ciešam, protams, mēs, valsts iedzīvotāji.

   
Komentāri (0)  |  2013-10-03 01:48  |  Skatīts: 894x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ