Barikāžu atceres pasākumi Neretā.


Ar 13.datumu Neretas pusē sākās pasākumu virkne, atceroties barikāžu laiku. Tas bija tad , kad lauku ļaudis gan ar tehniku, gan paši brauca uz Rīgu. Sargāja dzimstošo valsti. Ir vēl zināmas atmiņas no tā ,laika, kad neretieši  bija pie televīzijas ēkas Zaķusalā, bet, piemēram , pilskalnieši-  pie Ministru padomes netālu no Tērbatas ielas krustojuma, bet vēlāk- Vecrīgā, Mazajā Pils ielā netālu no senās Rīgas pieminekļiem-ēkām- Trīs brāļi. Sargāšana notika maiņās, Sovhozu un kolhozu transports, arī cits regulāri devās uz Rīgu, nogādāja jaunu grupu cilvēku, bet iepriekšējo pēc diennakts dežūras veda mājās. Savukārt citi veda malku uz Rīgu. Ugunskuri, pie kuriem ziemas dienās sildījās ļaudis neradās ne no kā. Vajadzīgā malka arī tika vesta uz Rīgu. To darīja mūsējie. To ar smaidu atcerējās arī kultūras nama darbinieks Ilmārs Vējelis kā tajos tālajos gados vedis malku ugunskuriem uz Rīgu, bet 13.janvārī iededzināja ugunskuru pie Neretas kultūras nama. Barikāžu laikā  Mazzalves 40 cilvēki bija pie Ministru padomes centrālajām durvīm.  Trīspadsmit Zalves cilvēki bija pie Ministru padomes. Savukārt Sproģu cilvēki bija Zaķusalā pie televīzijas.
13.datumā ar Zigurda Vidiņa filmas „Tēvu barikādes” noskatīšanos un novada vadītāju A.Blūma un A.Kvieša uzrunām atcerējāmies tālos notikumus. Vēl nesaņēmušie barikāžu piemiņas zīmi to saņēma. Filma atsauca atmiņā senos notikumus un vietas, kur būts. Zālē bija pārsteidzoši daudz skolnieku, kuriem tās tiešām bija ainas no tēvu un vectēvu, arī mammu un vecmammu barikāžu laika. Laiks, skatoties dokumentālos filmas kadrus, cilvēku atmiņas, pagāja ātri. Pēc tam pie kultūras nama tika iedegta lāpu rinda, bet mazliet nostāk –piemiņas ugunskurs, kura liesmas gan sildīja, gan bērniem kā senos barikāžu laikos gatavoja siltas desiņas, kuras bija sarūpējusi ar Neretas Mazpulku starpniecību lauksaimniecības tehnikas firma „Amazone”. Bija arī kultūras nama gādātās uzkodas un karsta tēja kā senajos barikāžu laikos. Par to paldies kultūras nama darbiniekiem-vadītājai Initai Kalniņai, kā arī Baibai Bakutei  un Ilmāram Vējelim. Pasākumā piedalījās arī Neretas jaunsargi gan formās, gan civilā apģērbā.
Savukārt kā turpinājums barikāžu notikumiem  bija 14.janvārī Neretas vidusskolā notikusī Zemessardzes 55.kājnieku bataljona prezentācija. Skolnieki labi varēja redzēt , kā iespējas aizsargāt savu valsti kopš barikāžu laikiem ir augušas. Prezentācijas pasākumu vadīja kapteinis Aleksandrs Sotņikovs, seržants A. Kuzņecovs un kaprālis A.Ošiņš sadarbībā ar Neretas jaunsargu instruktoru Klāvu Bajinski. Pasākuma laikā skolēni un citi interesanti tika iepazīstināti  ar to, ko dara zemessargi. Kapteinis Sotņikovs kā pieredzējis vairāku militāru misiju dalībnieks pastāstīja par to, kā zemessargi darbojas arī ārpus Latvijas. Notika arī 55.bataljona rīcībā esošā bruņojuma apskate ar stāstu par katru ieroci. Dažam tika demonstrēta arī izjaukšana un salikšana. Šis pasākums bija kā ķēdīte saskanīgā Neretas 513.jaunsargu vienības un 55.bataljona sadarbībā, kuras rezultātā jaunsargi un kādreizējie skolēni top  par zemessargiem, karavīriem. Paldies par atbalstu ne tikai šā pasākuma norisē 55.bataljona ilggadīgam virsniekam un komandierim majoram U.Albiņam un  55.bataljona karavīriem! Neretieši labprāt viņus redzēs pie sevis atkal!
Ainārs Bajinskis
 
Komentāri (0)  |  2013-01-18 06:02  |  Skatīts: 1003x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ