Zirga gaļas skandāls parāda ceļu Latvijai.


Var jau teikt-kādu ceļu zirga gaļas skandāls parāda? Ko Latvija var steidzīgi mācīties un darīt?
Situācija parāda pārtikas kontroli ES. Kā godprātīgi to atzīst vadoši Latvijas PVD pārstāvji,  tāds pats haoss un papīros jeb dokumentācijā valdošs „pārbaužu” princips ir visās ES valstīs.
 Latvija gan jau no neatkarības sākumā ir ietrenējusi savus ierēdņus turēt padevīgi saliektu savu muguru ārzemju ražotāju priekšā, tajā pašā laikā mudinot lietot pātagu pret savējiem.
Dažs teiks- tagad viss mainījies. Jā. Attieksme kļuvusi saprotošāka, bet tas ir arī tāpēc, ka reāli pārbaudošo cilvēku skaits samazināts. Arī pārbaudošo laboratoriju skaits, to pieejamība. Tā kā pārbaužu smagums mazinājies, jo vienkārši nav kam pārbaudīt. Reāli PVD šobrīd spēj daļēji kontrolēt dokumentus un notikumus, kad kaut kas noticis- tātad, pēc fakta.
Mācīties no šā varam to, ka attiecīgi nostiprinot PVD, palielinot kontroles un laboratoriju iespējas, finansējumu dienestam, var :
1)      Sabiedrība būt droša, ka ēdam to, ko domājam,
2)      Zināt, ko ievedam,
3)      Pavēršot pastiprinātās iespējas pret ievesto produkciju nevis savu, neļaut ievest nekvalitāti.
Kopumā šāda rīcība būtu netiešs savu ražotāju atbalsts ( nesamazinot vietējos ražotāju kvalitātes kritērijus). Iespējams, ka Latvijā varētu aizliegt ražot „izstrādājumus- erzacus’: krējuma izstrādājumus, sviesta līdziniekus u.t.t. Šajos produktos, lai izgatavotu erzaci, izmanto arī ievestas izejvielas. Netieši uzlabotu- importa-eksporta bilanci. Tādējādi var ļoti labi savu tirgu aizsargāt no tiešām nekvalitatīvām ievestajām precēm, stimulējot vietējo ražošanu. Vietējā ražošana-tās ir darbavietas, nodokļi, valsts ieguvums.
Jābrīnās tikai par valdošo nedomāšanu, savulaik visus kontrolējošos uzrīdot saviem ražotājiem, bet tad vispār samazinot reālas PVD darbības iespējas. Tas izskatās pēc jau ierastās prakses- visu ārzemniekiem, bet mūsējie lai paši sitas kā māk.
Ar šo tekstu neaicinu pazemināt ražošanas standartus jau tagad šeit , mūsu zemē, bet varbūt pat nodrošināt, lai zināmiem, paaudžu produktiem tie tiktu ievēroti. Lai cilvēki zina, ka viena nosaukuma produkts nevar garšot dažādi, jo lietotas dažādas izejvielas. Ja ir viens nosaukums, tad pircējs zina, kādu izejvielu ražotu produktu pērk un ēdīs. Piemērs ar Doktora desu, kurai savulaik bija stingra receptūra, un ražojot pēc tās dažādos kombinātos, ievērojot vienādas tehnoloģijas, ēda vienādu desu. Nevienam nevar aizliegt veidot jaunas produktu receptes, tehnoloģijas, bet var aizliegt izmantot zināmo nosaukumu savu jaundarinājumu noformēšanā.  Tās ir valsts iespējas, ja ir griba un varēšana valsti attīstīt, sakārtot, bet nevis ļaut visam notikt pašplūsmā. Lai valsts attīstītos iedzīvotāju interesēs.
Spēcīgs, valsts, sabiedrības interesēs strādājošs PVD ir ļoti labi izmantojams instruments mūsu ekonomiskajai augšupejai. Tas ir ierocis, kas prasmīgi un rezultatīvi jālieto. Šobrīd-jāpielādē.

A.B.

Komentāri (0)  |  2013-03-08 10:54  |  Skatīts: 932x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ