Sveiciens visiem labiem ļaudīm!


Vērojot notiekošo, man radušies secinājumi, ar kuriem gribu padalīties. Neapšaubu turpmāk pieminēto dažādas iniciatīvas uzsākušo cilvēku labo gribu, bet, lietām virzoties kā līdz šim, maz ticams, ka būs vērā ņemami panākumi. Visiem aktīvistiem ir kāds piekritēju loks un zināma autoritāte kādā sabiedrības daļā. Bet nevienam tā nav tik liela, lai nopietni iekustinātu procesus. To var tikai visi kopā, vienojoties par kāda virsuzdevuma izpildi. Tas patlaban būtu eiro apturēšana. Katrai grupai vēl ir savas specifiskas intereses, domājams, tās var pagaidām uzskatīt par  mazāk svarīgām. Bīstos vēl par vienu lietu; ka eksperti nelaidīs cauri grozījumus Satversmes 4. Pantā, kā neatbilstošus Latvijas jau uzņemtajām starptautiskām saistībām. Valdības nolīgtie eksperti jau nespriedīs pēc taisnības, bet pildīs politisko pasūtījumu. Ja arī tiksim līdz tautas nobalsošanai, tad pozitīvam rezultātam vajag vairāk kā pusi no balsstiesīgo skaita. Problēmas var radīt tradicionālais SC elektorāts, jo Satversmes 4. Pantā minēta arī latviešu valoda kā valsts valoda, bet tas var viņus  atturēt no atbalsta likumprojektam. Vai pietiks tikai ar latviešu balsīm vien, jo pretdarbība būs milzīga, un daudzi pilsoņi ir ārzemēs, kur nobalsošana būs apgrūtināta, un ārpus valsts dzīvojošo motivācija arī ievērojami zemāka? Savukārt, 68 panta grozījumiem atdeve nebūs ātra, un visticamāk nāks par vēlu.
 Tāpēc vajadzētu apsvērt  arī Saeimas atlaišanas ideju kā avārijas variantu, lai gan tā var daudziem šķist nepieņemama, jo lūk, pēc ārkārtas vēlēšanām, kas sekoja pēc 10. Saeimas atlaišanas nekas būtisks nemainījās. Tas tāpēc, ka tāda jau bija Zatlera iecere, Saeimu atlaižot. Jo mērķis jau bija esošā kursa glābšana, bet Zatlera partijas kurss principā jau neatšķiras no V kursa. Bija jau plānots  zatleriešiem un V uztaisīt valdību, bet tomēr  neizdevās. Ja tomēr paskatāmies uz 11. Saeimas vēlēšanu rezultātiem, tad visvairāk ieguva atlaišanas iniciatori, bet visvairāk zaudēja tie, kurus pasludināja par atlaišanas vaininiekiem. Ja tagad Saeimu izdotos atlaist, tas būs valdošās koalīcijas politikas dēļ. Pēdējie dati liecina, ka V, NA, ZZS reitingi ir apmēram vienādi, ap 10% robežās. Toties liels neizlēmušo skaits, un tradicionāli kādi 40% nebalso vispār, daļa tāpēc, ka neredz, par ko. Varētu teikt, ka nav jēgas atlaist, jo nākamās Saeimas vēlēšanas jau 2014.g.Bet tur jau tā sāls! Ja nekas nemainās, tās vēlēšanas notiks atkal pēc vecajiem saraktu noteikumiem, un nākošos 4 gadus patiešām var palikt pa vecam. Esošā partsistēma Latvijā izrādījusies neefektīva, piedevām, tā mazina cilvēku ticību valstij, veicina pasivitāti un arī aizbraukšanu. Būtu ļoti vērtīgi, ja varētu mainīt kārtību, pēc kādas notiks 2014. g. vēlēšanas. 34 Saeimas deputātiem ir tiesības ierosināt par valsts līdzekļiem vākt desmitās daļas vēlētāju parakstu tautas nobalsošanas sarīkošanai jau par daudz vērienīgākān izmaiņām likumdošanā. Vajadzīga vēl virkne it kā nelielu grozījumu un papildinājumu, kas it kā katrs atsevišķi nenozīmīgi, tomēr kopā dos efektu. Parastā kārtā vākt katram tam parakstus būtu gaužām problemātiski. Pamatojums Saeimas atlaišanai varētu būt deputāta zvēresta laušana un tautas gribas ignorēšana, bet piedāvājums ārkārtas vēlēšanām-izmaiņas  Vēlēšanu likumā un Satversmē. Tiem, kas piedāvās Saeimas atlaišanu ar šādu pamatojumu, būs grūti piesiet savtīgas intereses un vēlmi tikt pie siles, jo gada laikā jau neko lielu nesagrābsi, pat gribēdams..Saeimas atlaišanai vēl ir tā priekšrocība, vajag tikai 10 000 parakstu, bet ekspertu atzinums par likumprojekta atbilstību nav nepieciešams. Arī Saeimas atlaišanas procedūras ierosināšana var atturēt no Latvijas uzaicināšanas eirozonā. Bez tam, ar vai bez eiro,šī Saeima un valdība neko labu Latvijas valstij nevar dot. Domāju, ka svarīgi sevi pozicionēt kā demokrātiskus tautas tiesības lemt pašai atbalstītājus.
 Protams, tas daudziem cilvēkiem var šķist samērā sarežģīti, bet domāju, ka tie, kam rakstu saprotat, jautājums jau nav tikai par latu un eiro. Man nav ilūziju, ka tas, par ko te pastāstīju, būtu vienkārši izdarāms un momentā gūs atbalstu, bet nav jau nekad par ļaunu apsvērt dažādus variantus.
   Ar cerību uz sapratni-

Jānis Drīksna.

No Mājaslapas veidotājiem.
Šis ir otrais publicētais Jāņa Drīksnas teksts. Nav noliedzams, ka  referendumu rosinātāji pret eiro ir izskatījuši  arī Saeimas atlaišanas iespēju. Bažas ir tikai par to, vai  sabiedrība ir gatava neizvēlēties  kaut ko no Saeimas zampas, bet meklēt kaut ko sev tuvumā, zināmos cilvēkos jaunu iespēju- iespēju iegūt  valsts vadību bez mums tik ierastās politiskās vircas smirdoņas. Varbūt varam iztikt bez tiem kūtspakaļas smirdoņu mīlošajiem? Tuvākajā laikā ( dienās)  šajā pašā lapā - konkrēts risinājums, lai nepieļautu Saeimas vircasbedres vai jaunu zaglerveidīgo parādīšanos, atlaižot veco Saeimu. Realizācija būs atkarīga no sabiedrības  atbalsta un reālas piedalšanās.

Komentāri (0)  |  2013-04-14 03:51  |  Skatīts: 854x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ