Bezmaksas televīzijas nākamajā gadā. Varbūt var tā?


Kļuvis zināms, ka ar nākamo gadu-2014.gada1.janvāri LNT un TV3 pazudīs no bezmaksas raidītāju saraksta. Tikai par maksu, bet visos iespējamos veidos-  virszemes televīzijā, satelītā, kabeļtelevīzijā.  Valsts vadība ar pāreju uz jaunā tipa raidītājiem ir atkal krietni ieriebusi saviem iedzīvotājiem (atceroties tuvojošās divas vēlēšanas –vēlētājiem).
  Labais šajā ziņā ir tas, ka gadu no gada abas nākotnes maksas televīzijas ir kļuvušas arvien štruntīgākas. Saturā- kādi krievu ,dienvidamerikāņu seriāli, no LTV pārņemtais „Ugunsgrēks”, diezgan štruntīgi šovi- tas viss ir tas, ko grasās piedāvāt tagad tikai par naudu.
 Ņemot vērā, ka televīziju biznesā (vismaz nosaukto) ir ļoti maz pašu ieguldījuma, bet daudz nopirktu un subtitrētu raidījumu, savukārt īpašnieki ir ārzemnieki, kas absolūti nedomā par vietējā satura veidošanu, valsts un tās iedzīvotāji ir ieinteresēti, lai mazāk naudas tiktu maksāts šiem ārzemju īpašniekiem. Naudai nevajag aizplūst no Latvijas maksājot par pārpumpētu gaisu vai pirktiem, citu veidotiem  raidījumiem.
 Valsts instruments ir šobrīd pilnībā neizmantotā Zaķusalas ēka, un valsts televīzijas potenciāls.
 Šajā situācijā būtu jauki, ja neturpinātu abu valsts televīziju kanālu translāciju pārdošanu Viasat satelītā, bet valsts apmaksātu šo abu savu kanālu bezmaksas translāciju Astrā vai Hotbird- izvēle būtu atkarīga no tā, ko uztvert var Īrijā, Lielbritānijā, Skandināvijā, Vācijā- savai diasporai ārzemēs un vietējiem pieejams satelīts.
 Domājot par sporta līdzjutējiem un citu masu pasākumu skatītājiem neklātienē- televīzijā, būtu jāveic izmaiņas likumdošanā, ka Eiropas čempionāti, Pasaules čempionāti, Olimpiskās spēles ar Latvijas junioru un pieaugušo komandu piedalīšanos translējamas valsts teritorijā pieejamā bezmaksas kanālā. Kurā vai kuros- tas , es domāju, jums un man ir skaidrs. Ja sportistu un citu sagatavošanā valsts iegulda mūsu visu naudu, tad ir tikai godīgi, ka mēs visi redzam atdevi no ieguldītā pašu apmaksātā- sabiedriskajā televīzijā. Nebūtu normāli, ja valsts apmaksā sporta izlašu, sportistu sagatavošanu, bet pelna no tā kaut kādi privāti ārzemju kantori, kas nopelnīto naudu izved ārpus Latvijas.
  Ja šobrīd varbūt LTV tam nav gatava, tad nākamgad var sākt izmantot tās iespējas, ko dod valstij pieejamie fondi un dokumentu glabātavas. Tad no vecām dokumentālajām filmām var izveidot vienu kanālu, ko var  pa starpām papildināt ar latviešu kino- vesels kanāls ar MŪSU, Latvijā veidotām filmām. Vēl jau ir tāda neviena neapgūta niša kā amatierteātri, ko sabiedriskā televīzija varētu izmantot, lai veidotu izrāžu ierakstus,tos rādītu TV. 
 Ja paskatās, cik daudz sporta pārraižu ierakstu un tiešraižu notiek Latvijā- viens kanāls sportam ir ļoti reāls, jo sākotnēji daļēji tāds domātais LTV7 ir saturiski piepildīts, sporta pārraides pat izjauc ierasto raidījumu kārtību.
Kopā nākamajā gadā vai pat pusgadā, ja Belte uz to ir spējīgs, varētu būt veseli četri sabiedriskās televīzijas kanāli(divi esošie un divi jauni), kas gan susinātu neesošās asaras par LNT un TV3 aiziešanu (pagaidām tikai uz maksas apraidi, bet izskatās, ka pamazām – nebūtības virzienā) gan veidotu pieredzi par  savas informācijas telpas izveidi, par ko gan valsts vadība, gan dažreiz arī kultūrai piederošie atceras.
  Viss nosauktais būtu darāms un izdarāms, ja valsts vadība domātu par to, lai mums, valsts  iedzīvotājiem būtu labāk, lētāk, interesantāk. Ja domātu valstiski.
  Tomēr izskatās, ka valsts ir gatava piemaksāt LNT unTV3, lai paliek  bezmaksas apraidē,  varbūt atlaist cenu par apraidi, par velti iedot satelītā translēt valsts kanālus, jo iztapt skandināvu īpašniekiem- banku vai televīziju ir tik pierasts. Kā mans paziņa (dienējis cietumu apsardzē un šo to redzējis) šīs ziņas sakarā teica- MTG (LNT un TV3 īpašniece) nometusi pirtī ziepju gabalu un tagad gaida, kad valsts jeb iestāde ar A.Dimantu vadībā, to nolieksies pacelt.

 
Komentāri (0)  |  2013-10-04 15:33  |  Skatīts: 985x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ